Leczenie refluksu najczęściej ogranicza się do zmniejszenia dolegliwości związanych ze zgagą, ponieważ ten objaw jest najpowszechniej występującym u osób, które borykają się z chorobą refluksową. Zwalczanie tej dolegliwości można uaktywniać przede wszystkim poprzez stosowanie leków farmakologicznych, dostępnych w każdym punkcie aptecznym. Głównie leczenie refluksu obejmować musi znaczną modyfikację stylu życia oraz, przede wszystkim, zmiany nawyków żywieniowych, które są główną przyczyną powstawania tej choroby.

Wdrożenie samych zasad, które związane są ze zdrowym stylem życia, nie jest jednak do końca skuteczne, dlatego często konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Na obecną chwilę za najskuteczniejsze uważa się leki, które obejmują inhibitory pompy protonowej, leki prokinetyczne, zobojętniające oraz H2-blokery. Tak zwane inhibitory pompy protonowej to głównie leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego. Są to podstawowe środki stosowane w momencie wystąpienia refluksu, które mają za zadanie hamować wydzielanie się kwasu solnego w żołądku. Dzięki temu zmniejsza się skutecznie ilość kwasu zarzucanego do przełyku.

Leki prokinetyczne mają za zadanie zwiększać napięcie dolnego zwieracza, występującego w przełyku, który pobudza jego perystaltykę oraz przyspiesza opróżnianie żołądka, korygując tym samym wszystkie najistotniejsze elementy, które są odpowiedzialne za występowanie refluksu. Kolejną grupą środków farmakologicznych są leki alkalizujące, które łagodzą główne objawy refluksu. Ich właściwości powodują zobojętnienie kwasowej treści, która jest obecna w przełyku, poprzez pokrywaniu błony śluzowej warstwami ochronnymi.

Istnieją również domowe sposoby leczenia refluksu, przede wszystkim zgagi. Pomocne w łagodzeniu głównych objawów są bez wątpienia kuracje ziołami, które zawierają śluzy roślinne, chroniące błonę śluzową przed nadmiarem kwasów. Takim ziołem, który ma dobroczynny wpływ na żołądek jest kwiat lipy. Dobrym sposobem na refluks jest również wypicie szklanki ciepłej wody z miodem oraz octem jabłkowym, zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów pieczenia czy też bólu. Tradycyjnie refluks był także leczony za pomocą siemienia lnianego. Łyżeczkę nasion należało zagotować w połówce szklanki wody, a następnie odstawić na całą noc.

Udostępnij artykuł znajomym:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Zobacz także: