Refluks jest powszechnie występującą dolegliwością, która można szybko zdiagnozować. Istnieje szereg często występujących objawów, które wskazują na występowanie refluksu u danej osoby. W przebiegu choroby mamy do czynienia głównie z zaburzeniami przełyku. U około 90% cierpiących na chorobę refluksową można mówić o zgadze. Jest to bardzo charakterystyczny objaw refluksu. Pojawia się uczucie dyskomfortu, a nawet bólu. Po jedzeniu lub też w nocy, w pozycji leżącej, istnieje piekący oraz palący ból zamostokowy. Sama obecność zgagi może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. Może znikać samoistnie lub też, w przypadku większego zaawansowania choroby, konieczne jest zastosowanie leków.

Kolejnym objawem, który towarzyszy refluksowi jest zwracanie. Zwracanie uwidacznia się głównie z powstaniem uczucia goryczy lub też kwasu w jamie ustnej, co z kolei jest spowodowane cofaniem się treści żołądkowych. Refluks może mieć również miejsce wtedy, kiedy dana osoba ma trudności w przełykaniu, tak zwaną dysfagię. Jest to objaw charakterystyczny głównie dla osób z ciężką oraz przewlekłą postacią choroby refluksowej, spowodowanej nieprawidłową perystaltyką przełyku, jego stanem zapalnym lub też zwężeniem. Ból w klatce piersiowej lub też za mostkiem w momencie przełykania również może sugerować występowanie refluksu.

Świerzb na ręceJeśli zauważalne są krwawienia z przełyku w postaciach krwawych wymiotów, należy udać się do lekarza. Takie krwawienia mogą być objawem choroby refluksowej, jednak w przypadku bardzo silnych nasileń zapalenia przełyku, mogą oznaczać obecność innej choroby, nawet nowotworowej. Objawy płucne refluksu polegają na tym, że treść żołądkowa, która jest zarzucana do przełyku dostaje się do krtani oraz oskrzeli. W wyniku tych działań może rozwinąć się astma oskrzelowa lub też nawracające zapalenia płuc. Przyczyny choroby mogą być różnorodne.

Dodatkowy wpływ na rozwój refluksu może mieć spożywanie pokarmów, które skutecznie obniżają ciśnienie dolnych zwieracza przełyku, przede wszystkim potraw słodkich oraz tłustych. Owoce cytrusowe czy też potrawy o dużym stopniu pikantności także mogą przyczyniać się do powstanie refluksu. Kolejnymi czynnikami, które wpływają na zaognienie choroby jest otyłość, palenie papierosów lub też nadużywanie alkoholu. Wszelkiego rodzaju urazy klatki piersiowe, a także przepuklina rozworu przełykowego.

Udostępnij artykuł znajomym:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Zobacz także: