Refluks żołądkowo-przełykowy może występować nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Refluks u niemowląt związany jest nie tylko z cofaniem się treści żołądkowych do przełyku, ale również z nadmiernym ulewaniem pokarmów. Należy jednak zapoznać się z objawami, które pomogą odróżnić naturalne ulewanie się pokarmów u maluchów od występowaniu u nich refluksu. U osób dorosłych kwasy gromadzące się w żołądku objawiają się głównie występowaniem zgagi, co jest łatwe do rozpoznania. U dzieci jednak sprawa jest nieco bardzo skomplikowana, a głównym objawem refluksu jest właśnie ulewanie. Nie należy tego lekceważyć w żadnym przypadku.

U niemowląt główną przyczyną występowania refluksu jest najczęściej niewystarczająca dojrzałość dolnego zwieracza przełyku lub też mięśni części wpustowej do żołądka. Mięśnie te mogą doprowadzać do przepuszczania pokarmu do góry już w trakcie jedzenia lub też, częściej, po nim. U niektórych dzieci spożyty posiłek może się cofać do żołądka, u innych natomiast gromadzi się w przełyku, by u kolejnych dzieci dostać się do ust, i być ponownie spożytym. Razem z wiekiem mięśnie zaczynają dojrzewać, przez co objawy refluksu powoli zanikają samoistnie. Ulewa co drugie dziecko w wieku od 2 do 8 miesiąca, natomiast już między 10 a 12 miesiącem życia dolegliwość ta dotyczy jedynie co dwudzieste dziecko.

Refluks u niemowlątU niemowląt należy odróżnić ulewanie od cofania się pokarmu. Ulewanie to, najprościej rzecz ujmując, wydostanie się pokarmu na zewnątrz, w okolice warg oraz buzi. Można jednak stosować zasady, które z pewnością doprowadzą do większej ulgi dzieci, a tym samym do większego spokoju rodziców. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że bezpośrednio po wykonaniu karmienia należy ustawić niemowlę w pozycji pionowej. To najlepszy sposób na to, by pokarm dostał się tam gdzie powinien. Karmiąc piersią doprowadza się do naturalnej ochrony przed tą dolegliwością.

Dodatkowo warto wystrzegać się długotrwałego pozostawiania dziecka na pleckach. Najlepiej jeśli maluch spędza czas na boczku, należy jednak uważać, by nie przygniatał sobie brzuszka. Takie sposoby powinny przynieść skutek. Jeśli jednak tak się nie dzieje, a refluks ma długotrwały i uporczywy przebieg w postaci anemii, nawracających zapaleni oskrzeli, wymioty z krwią lub też żółcią należy pilnie skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Udostępnij artykuł znajomym:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Zobacz także: